ANZEIGE

INVENTARNUMMER 1

Bilder haben Macht, sie können Worte ersetzen und einen Blick in völlig unbekannte Welten eröffnen.

In einem gemeinsamen Projekt mit Kunstgalerie Maribor Im Jahr 2020 werden wir eine Reihe von Aktivitäten starten, die der Erforschung der Entstehung der ersten Gemäldesammlungen und dem hundertjährigen Jubiläum der organisierten künstlerischen Tätigkeit in Maribor gewidmet sind.

Ausstellung des Regionalmuseums Maribor mit dem Titel INVENTARNUMMER 1 präsentiert Gemälde, die durch die Sammlungen der Vorgänger des heutigen Museums - des Museumsvereins in Maribor, des Historischen Vereins für die slowenische Steiermark und des Diözesanmuseums Lavant - in die Museumssammlung gelangt sind.

Ging es in den vergangenen Jahrzehnten vor allem um das Objekt als Kunstwerk und Dokument eines bestimmten künstlerischen Stils, einer bestimmten Umgebung und Zeit, so sind wir im Rahmen des Projekts INVENTARNUMMER 1 der Spender oder Sammler, der das Objekt aus irgendeinem Grund für seine eigene Sammlung oder die des Museums gestiftet oder erworben hat, ist ebenfalls interessiert. Das Material ist eng mit Maribor und seinen Bewohnern sowie mit dem Geist der Reflexion und der nationalen Zugehörigkeit an der Wende zum 20.

Wir sind sicher, dass sie auch für den heutigen Museumsbesucher interessant ist.

Besuchen Sie die virtuelle Ausstellung.

ÖFFENTLICHE AUSSTELLUNG VON GEMÄLDEN BIS 1920

Eduard Lind, mariborski župan Andreas Tappeiner, 1863

Razstavljanje slikarskih del do odprtja mestnega muzeja leta 1903 je bilo omejeno na cerkvene prostore, kjer je slikarstvo imelo liturgičen pomen, in na plemiške zasebne zbirke, ki so bile javnosti le deloma dostopne. Slikarska dela v meščanskih okoljih lahko obravnavamo le v kontekstu bivalne kulture, širši javnosti pa tudi niso bila dostopna.

Prve informacije o prirejanju občasnih slikarskih razstav v Mariboru najdemo v časniku Marburger Zeitung, ki poroča, da je med 24. decembrom 1865 in 6. januarjem 1866 v mariborski Kazini bila na ogled razstava slikarskih del društva Steierisches Kunstverein, s sedežem v Gradcu. Razstavo si je ogledalo 720 obiskovalcev.

Drobne zametke razstavne dejavnosti razberemo iz omemb v istem časniku, kjer je zapisano, da so na primer v »izložbi Antona Ferlinza« leta 1870 razstavili akvarelno sliko domače umetnice Katharine Liebetrau. Tudi dela mariborskega slikarja Eduarda Linda, izdelana po naročilu magistrata ali Mestne hranilnice, so bila v drugi polovici 19. stoletja občasno na ogled v upravi časnika Marburger Zeitung.

Zaradi napetosti med nemškim in slovenskim prebivalstvom v drugi polovici 19. in v začetku 20. stoletja okoliščine za razvoj domače likovne dejavnosti niso bile ugodne. Po prvi svetovni vojni pa je vzniknila težnja po razstavljanju umetniških del slovenskih avtorjev, sočasno pa tudi po organizaciji, ki bi umetnike združevala. Prva razstava je bila v Kazinski dvorani in je trajala od 8. decembra 1920 do 2. januarja 1921. Istega leta so ustanovili tudi »Klub upodabljajočih umetnikov Grohar«.

Do ustanovitve Umetnostne galerije Maribor (1954) so slikarska dela avtorjev 20. stoletja zbirali v Pokrajinskem muzeju Maribor. Glavnino teh del so po ustanovitvi galerije izpisali iz inventarne knjige muzeja in jo predali novi ustanovi.

Erreichbarkeit