Sklop #11

Zapis zvočnega posnetka

Premožni mariborski usnjarji

Friedrich Staudinger je bil sin usnjarskega mojstra Ignaza Staudingerja in njegove druge žene Marie, rojene Schöpfer. Ignaz je v Graškem predmestju uredil usnjarno, ki sta jo v šestdesetih letih 19. stoletja sinova Ferdinand in Friedrich razširila in modernizirala. Poročena sta bila s hčerama tržaškega veletrgovca Johanna Baptista Burgstallerja, sestrama Elisabetho in Giovanino Burgstaller. Leta 1872 je bila ustanovljena mariborska družba, v kateri sta bili združeni Kleinschusterjeva tovarna čevljev in tovarna usnja Staudinger, vendar je družba po dunajskem borznem polomu leta 1873 propadla.

Staudingerji so Eduardu Lindu večkrat zaupali v restavriranje svoje starejše slike, izdelati pa so dali tudi dva portreta svojih otrok, še en portretni par in sliko Štirje letni časi.

Pehotni stotnik z ženo

Na manjših dveh portretih sta upodobljena Konrad Seidl in njegova soproga Katharina, rojena Gruber. Seidl je v letih od 1844 do 1860 je opravljal vojaško službo, po letu 1854 kot nadporočnik, po letu 1859 pa kot pehotni stotnik. Po odpustu iz vojske se je kot upokojeni stotnik posvetil politični karieri. Žena Katharina je bila iz premožne mariborske usnjarske družine. Gruberji so imeli usnjarno na nekdanji Dravski ulici 9, ki je bila porušena ob gradnji novega mostu v letih od 1910 do 1912. Seidl je bil vrsto let tudi župan v Kamnici pri Mariboru, kjer je imel svoje posestvo.

Dostopnost