Sklop #12

Zapis zvočnega posnetka

Lind, slikar mariborskega meščanstva

Eduard Lind je bil v drugi polovici 19. stoletja eden najbolj znanih Mariborčanov. V skoraj petdesetih letih življenja v Mariboru je naslikal dela za najmanj 150 različnih mariborskih družin, pa tudi za mestno občino, Mestno hranilnico, Gledališko in kazinsko društvo ter za različne cerkve.

V letih od 1941 do 1945, med nemško okupacijo, je bila po njem imenovana kratka ulica na desnem bregu Drave (Eduard Lind Gasse). Po okupaciji je bila ponovno preimenovana v Dušanovo, kot se imenuje še danes, spomin na umetnika pa je vedno bolj bledel.

Drugi časi, drugi ljudje, druge zgodbe

Čeprav je bil Lind izjemno plodovit slikar, je danes znanih le malo njegovih del. Pokrajinski muzej Maribor hrani najmanj 50 njegovih slik in skic, v zbirki pa je verjetno še kakšno neidentificirano delo. Za potrebe pričujoče razstave je bilo v preteklih letih restavriranih 21 Lindovih portretov. Le na ta način so stare Mariborčanke in Mariborčani lahko znova stopili v javnost.

Maribor je v drugi polovici 19. stoletja imel svojega slikarja, ki je s svojim delom natančno dokumentiral mariborsko meščanstvo druge polovice 19. stoletja.

Dostopnost