Sklop #10

Zapis zvočnega posnetka

Mariborski peki

Heinrich Kurnigg je bil pekovski mojster in sin peka Mathiasa Kurnigga. Z Josefo, rojeno Kollroser, sta se poročila leta 1865. V lasti sta imela hišo na današnjem Grajskem trgu 8, h kateri je od leta 1749 sodil pekovski jus.

Josefa Kurnigg je 8. novembra 1912 Muzejskemu društvu podarila tudi manjša portreta zakoncev Walcher v pozlačenih okvirjih. Leonhard Walcher je bil bakrorezec, Maria pa hči peka Mathiasa Kurnigga. Tudi onadva sta stanovala na današnjem Grajskem trgu 8. Maria Walcher, rojena Kurnigg, z miniaturnega portreta je sestra peka Heinricha Kurnigga z večjega portreta.

Dinastija Scherbaum

Na osemkotnih portretih sta upodobljena Carl Scherbaum st. in njegova žena Francisca, rojena Kokoschinegg. Carl se je najprej ukvarjal s trgovino, nato pa s pekarstvom. Leta 1851 sta z ženo kupila hišo na današnjem Grajskem trgu 6, nekdanjo pekarno družine Kauffman, h kateri je sodilo skladišče žita, kmalu pa tudi sosednjo hišo. Leta 1872 je dal Carl Scherbaum postaviti prvi parni mlin v mestnem jedru, v katerem je leta 1883 s pomočjo parnega stroja in dinama prvi proizvedel električno energijo za 36 žarnic na žarilno nitko, kar pomeni začetek elektrifikacije Maribora, pa tudi današnje Slovenije. Zaradi velikih potreb po moki je Carl Scherbaum leta 1894 v Bistrici ob Dravi zgradil še mlin za rž.

Člani družine Scherbaum so pri Lindu naročili več slikarskih del, med njimi tudi osem portretov.

Dostopnost