𝐊𝐚𝐭𝐞𝐫𝐢 𝐨𝐬𝐞𝐛𝐢, 𝐝𝐨𝐠𝐨𝐝𝐤𝐮, 𝐩𝐨𝐣𝐚𝐯𝐮 𝐚𝐥𝐢 𝐣𝐮𝐧𝐚𝐤𝐮 𝐛𝐢 𝐮č𝐞𝐧𝐜𝐢 𝐢𝐧 𝐮č𝐞𝐧𝐤𝐞 𝐩𝐨𝐬𝐭𝐚𝐯𝐢𝐥𝐢 𝐬𝐩𝐨𝐦𝐞𝐧𝐢𝐤? 𝐊𝐚𝐦 𝐛𝐢 𝐠𝐚 𝐩𝐨𝐬𝐭𝐚𝐯𝐢𝐥𝐢, 𝐢𝐳 č𝐞𝐬𝐚 𝐛𝐢 𝐛𝐢𝐥 𝐢𝐳𝐝𝐞𝐥𝐚𝐧, 𝐤𝐚𝐤𝐨 𝐯𝐞𝐥𝐢𝐤 𝐛𝐢 𝐛𝐢𝐥? 𝐔č𝐞𝐧𝐜𝐞/𝐤𝐞 𝐢𝐧 𝐧𝐣𝐢𝐡𝐨𝐯𝐞 𝐦𝐞𝐧𝐭𝐨𝐫𝐣𝐞/𝐢𝐜𝐞 𝐬𝐦𝐨 𝐩𝐨𝐯𝐚𝐛𝐢𝐥𝐢, 𝐝𝐚 𝐥𝐢𝐤𝐨𝐯𝐧𝐨 𝐮𝐩𝐨𝐝𝐨𝐛𝐢𝐣𝐨 (𝐯 𝐫𝐢𝐬𝐛𝐢 𝐚𝐥𝐢 𝐦𝐚𝐤𝐞𝐭𝐢) 𝐣𝐚𝐯𝐧𝐢 𝐬𝐩𝐨𝐦𝐞𝐧𝐢𝐤, 𝐤𝐨𝐭 𝐬𝐢 𝐠𝐚 𝐬𝐚𝐦𝐢 𝐳𝐚𝐦𝐢𝐬𝐥𝐢𝐣𝐨. 𝐈𝐧 𝐩𝐫𝐞𝐣𝐞𝐥𝐢 𝐬𝐦𝐨 𝐯𝐞𝐥𝐢𝐤𝐨 𝐤𝐫𝐚𝐬𝐧𝐢𝐡 𝐝𝐞𝐥, 𝐤𝐢 𝐣𝐢𝐡 𝐛𝐨𝐦𝐨 𝐩𝐨𝐬𝐭𝐚𝐯𝐢𝐥𝐢 𝐧𝐚 𝐨𝐠𝐥𝐞𝐝.

Javne spomenike že tisočletja postavljajo na vidnih mestih umetnikom, vojskovodjem, voditeljem držav, v spomin na različne dogodke (vojaške spopade), pogosti so spomeniki neznanemu vojaku itd. Na našem ozemlju so nekoč pogosto postavljali kužna znamenja (javni spomeniki v spomin na umrle za kugo). V novejših obdobjih postavljajo spomenike tudi literarnim in filmskim junakom, športnikom, celo živalim. Spomenike postavljajo praviloma na uglednih javnih mestih, na trgih, v parkih, na križiščih pomembnih ulic. Z družbenimi spremembami se je spreminjal tudi odnos do javnih spomenikov. Ko določeni spomeniki v družbah niso bili več sprejemljivi, so jih pogosto uničili ali pa preselili v muzeje in galerije.
Razstava bo na ogled v grajski bastiji od 25. maja do 31. avgusta 2021.